Unie ROSKA
reg.org. ROSKA Česká Lípa, z.p.s.

Nabídka pomoci lidem s roztroušenou sklerózou formou zdravotní rehabilitace a sociálního poradenství. Organizace setkávání členů a rekondičních pobytů.

Systémové upozornění
Další informace
Systémové upozornění
Hlavní informace
V sobotu 13. června se několik členů naší organizace Roska Česká Lípa zúčastnilo, letos již třetího setkání s koňmi na ranči Království u Šluknova. Tato setkání se stala již tradiční a nedílnou součástí našich aktivit.
Bez nadsázky můžeme říci, že jádro našich milovníků koní tvoří „sedm statečných“, kteří si nenechají příležitost jízdy na koních utéci, pokud se jim tato možnost naskytne.
Vedle našich členů se účastní i někteří rodinní příslušníci jako nezbytný doprovod. Já osobně jsem přivedl na toto setkání moji ženu, dceru a dvě vnučky, čímž jsem jim přiblížil jednu z našich zajímavých aktivit. Žena a vnučka Štěpánka si nakonec jízdu na koni též vyzkoušely. 
Z našich zkušeností můžeme konstatovat, že jízda na koni spojená s hipoterapií má pro náš organizmus (zvláště pak pro pacienty nemocné roztroušenou sklerózou) blahodárný vliv a to jak na naši psychiku tak i na kosterní a neurosvalovou soustavu. 
Setkání organizujeme pravidelně každý rok. Letošní sezónu jsme zahájili v dubnu a naše červnové setkání ukončilo 1. poločas s tím, že po prázdninách nás čekají další 3 lekce.
Můžeme říci, že postupně roste naše důvěra v koníky a rovněž se prohlubují kamarádské vztahy nejen mezi námi samotnými, ale i s pomocným a obslužným personálem ranče, bez jejichž aktivní pomoci (příprava koní, vedení, cviky apod.) bychom nebyli schopni jízdu absolvovat. 
Mnozí z nás si také časem oblíbili konkrétní koně. Konkrétně já jsem si oblíbil kobylku se jménem MAJA a mohu říci, že jsme si na sebe už zvykli. Také jsem se pokusil (pod přísným dohledem) ji sám přímo kočírovat. Myslím ale, že kobylka musela mít se mnou svatou trpělivost. No nic „trpělivost růže přináší“. Daleko lépe v tomto umění je na tom jistě Sofie Doškářová.
Závěrem posíláme všem našim příznivcům a sponzorům srdečný pozdrav z Království a děkujeme za jejich podporu. Těšíme se na další pokračování této aktivity. Pro ilustraci doplňujeme foto ze zahájení sezóny a zmíněného červnového setkání.
 
Fotografie z akce naleznete v galerii.
 
Ing. Pavel Březina